NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Strategicznie nie tylko o gospodarce

2016-12-09 12:01:21

Informacja prasowa

 

Strategicznie nie tylko o gospodarce

 

Już 12 grudnia w podczas Forum dla Wolności i Rozwoju zostaną przedstawione najważniejsze założenia „Strategii dla Polski”. Dokument, który jest efektem wielomiesięcznej pracy grup roboczych, m.in. polityków, ekspertów ze świata biznesu, prawników i naukowców, zostanie przekazany decydentom politycznym. „Strategia dla Polski”, wspierająca działania Ministerstwa Rozwoju i autorów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wykracza poza zagadnienia gospodarcze, co znalazło odzwierciedlenie w tematyce paneli czekających na uczestników Forum dla Wolności i Rozwoju. Elektromobilność a energetyka, Polska rajem podatkowym, Jedwabny Szlak a region ABC,  czy  Quick Wins polskiej gospodarki to tylko wybrane tematy i zagadnienia.

W ostatnich latach możemy obserwować spadek tempa wzrostu polskiej gospodarki. Jego średnie roczne tempo obniżyło się z 5,2% (2004-2008) do 2,9% (2009-2014)[i]. Niezbędne jest znalezienie środków, które zahamowałyby ten złożony proces, generowany nie tylko przez czynniki ekonomiczne czy te natury stricte gospodarczej. W tej sprawie znaczące są także m.in.: sytuacja demograficzna Polski, poziom zaawansowania przemysłu energetycznego czy rozwój nowych technologii. Celem przyświecającym organizatorom tegorocznego Forum dla Wolności i Rozwoju było eksperckie wsparcie w poszukiwaniu rozwiązań strategicznych.

Zarówno rządowi autorzy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jak i eksperci Forum, są przekonani, że demografia jest kołem zamachowym rozwoju kraju, także i Polski. W pełni afirmując pomysł i sposób realizacji programu 500+ poddali pod dyskusje kolejne projekty odwrócenia zjawiska niżu demograficznego oraz wskazali kilka opcji strategicznych sformułowanych w „Strategii dla Polski”. Równie istotnym elementem kształtowania strategii rozwojowej Polski, jest kwestia obronności. W tym obszarze zdefiniowano propozycję odbudowy możliwości obronnych RP poprzez dodatkową mobilizację działań podejmowanych przez sformułowanie kolejnych projektów w obszarze bezpieczeństwa militarnego.

Bezpieczeństwo kraju to nie tylko jego potencjał wojenny – to także bezpieczeństwo energetyczne. Jan Kowalczyk, prezes Banner Group i menedżer warsztatu Energetyka, odbywającego się podczas konferencji Forum, twierdzi że najważniejszym wektorem polskiej energetyki jest ten, w którym na jednym końcu mamy węgiel a na drugim energetykę rozproszoną: z jednej strony węgiel jest podstawowym surowcem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne państwa, z drugiej strony zbyt duże oparcie energetyki na węglu ogranicza konkurencyjność gospodarki (w tym także jej innowacyjność). Polska energetyka potrzebuje kompromisu, który rezerwuje znaczącą rolę dla węgla kamiennego, ok. 20 000 MW, ale równocześnie stymuluje rozwój takiej energetyki rozproszonej (w tym małych reaktorów jądrowych), która zwiększa innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki – potrzebna jest ścieżka, rozłożona na 35 lat, na dojście do 150 TWh/rok energii elektrycznej ze źródeł rozproszonych. Dwa panele dyskusyjne w trakcie konferencji Forum postarają się zaadresować wspominane zagadnienia: innowacyjność i zagadnienia związane z węglem kamiennym.

 

Patronem głównym Forum dla Wolności i Rozwoju jest firma Enea.

 

Podczas kongresu, odbywającego się w Falentach k. Warszawy 12 grudnia, odbędzie się 12 paneli tematycznych, poświęconych różnym obszarom gospodarki i funkcjonowania państwa. W każdej z dyskusji wezmą udział zarówno przedstawiciele biznesu i eksperci prawni, jak i reprezentanci organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz decydenci polityczni. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Mirosław Kowalik – Prezes Zarządu Enea SA i menedżer z 20-letnim doświadczeniem w branży energetycznej, Henryk Siodmok czy Prezes Zarządu Grupy Atlas, Sławomir Zawada, Prezes PGE GEIK.


--------------

 

O Forum:

 

Forum dla Wolności i Rozwoju stawia sobie za zadanie budowanie przestrzeni dialogu pomiędzy sferą publiczną a zatomizowanymi potencjałami tkwiącymi w środowiskach biznesowych, menedżerskich, prawniczych i eksperckich, których wspólnym celem jest troska o Polskę silną, niepodległą i sprawiedliwą.

Organizatorami Forum są: Prawo dla Rozwoju. Honorowym patronatem wydarzenie objęło Ministerstwo Rozwoju. Głównym partnerem została Enea.

Serdecznie zapraszamy na wydarzenie. Rejestracja ruszyła pod adresem:

www.law4growth.evenea.pl
Więcej informacji: www.law4growth.com

 



[i] Dane Ministerstwa Rozwoju, www.mr.gov.pl

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: